Interesting/Zaujímavé,  Slovensky

SAE: Ramadán

A mám za sebou prvý týždeň ďalšieho medzikultúrneho zážitku! Minulú nedeľu, 29. júna 2014, sa začal Ramadán, deviaty mesiac islamského lunárneho kalendára Hijri.
Podľa Koránu  sa práve behom tohto mesiaca zjavili Mohamedovi prvé verše Koránu. V týchto zemepisných šírkach je to zároveň aj mesiac pôstu od svitu do mrku. Pôst je pre moslimov jedným z piatich pilierov islamu a jeho zmyslom je priblížiť sa viac duchovnej podstate viery odriekaním niektorých fyzických potrieb ako je jedlo, pitie, fajčenie, či sex a nadavky. Každodenný pôst začínajú modlitbou pri úsvite (vstavajú skôr, aby stihli posledné jedlo pred brieždením). Tento pôst je zakončený modlitbami po západe slnka a potom bohatou večerou, väčšinou v kruhu rodiny alebo priateľov.
Zároveň to ale pre nás ostatných znamená mesto vyzdobené ako na Vianoce, relatívny pokoj všade, kam sa cez deň pohneš, menej áut v uliciach, kratšiu pracovnú dobu, hodovanie po večeroch, ale aj zákonom zakázané jedenie a pitie na verejnosti počas dňa, obmedzené otváracie doby v obchodoch, zatvorené reštaurácie, nedostatok taxíkov pri západe slnka a tiež zakázaná hlasná hudba a nadávky. A k tomu si primyslite ešte také prijemne 45-50°C horúčavy.
Pre tých, čo chcú vedieť o Ramadáne viac, tu je zaujímavý článok z minulého roka.

Would you like to leave your feedback?