Photos/Fotky,  Travel/Cestovanie

Bangkok alebo Krung Thep Maha Nakhon

Bangkok je najvacsim mestom Thajskeho kralovstva a casto vstupnou branou pre turistov mieriacich do krajiny a dalej na piesocne plaze za oddychom.

Tych “par” tisicov turistov, ktori mestom za den prejdu, by sa medzi viac ako 8 milionmi Thajcov celkom stratili, nebyt toho, ze sa vsetci vyberu obzriet tie iste pamiatky v rovnaky den a cas ako vy. Na tych miestach je fakt natresk a je na sikovnosti vas alebo vasho spolocnika, ci sprievodcu, aku trasu a taktiku zvolite.

Z pamiatok naozaj odporucam nevynechat navstevu tychto – kralovsky palac (Royal palace), chramy Wat Arun a Wat Pho. Ak mate cas, vyberte si okrem toho, co vas zaujima. Mne sa pacil aj park Chatuchak so zelenou a jazierkami, chram Wat Saket s vyhladmi na mesto, ulica Khao Sak so znamym streetfoodom, plavba “MHD” alebo okruzna po rieke Chao Praya, pripadne aj nakupne centra, ktorych pocet sa od mojej poslednej navstevy znasobil.

Pocitajte vsak s pocasim podla sezony (40°C, dusno, vlhko v marci 2023), pitim vody iba z kupenej plastovej flase (triedeny zber tu osetreny nie je, takze klime zdar!), preplnenymi priestormi ludmi, silnou klimou v modernejsich domoch, obchodnych centrach a hoteloch, ako aj s pomalsim chodom zivota (Thajci sa neponahlaju a aj v restauracii to trosku trva).

Z klimaticko-energetickeho hladiska ma zaujali (okrem neseparovania odpadu a vypeckovanej klimy vsade, kam vojdes) rozne kable vratane elektrickych natahane na stlpoch vo vyske prvych poschodi domov, kde su umiestnene i trafacky, vysvietene cele mesto, smrad a smog. Prekvapila ma rozsirenost solarnych panelov a Thajci tiez usetria na kureni, kedze toto tu naozaj netreba.

Doprava tuktukmi, motorkami a lodami je cisto na diesel alebo podobne paliva a je to “citit” v ovzdusi v celom meste. No uz na letisku nas vitali ponukou odvozu na elektrickom taxiku, aj ked tie sa na uliciach v tom mnozstve aut naozaj stratili. Cesty im vsak nasinec moze zavidiet – mnohoprudove dialnice s hladkym povrchom, mimourovnove krizovatky, moderne semafory… Najhorsia cesta bola pri oprave dilatacnych spar na nadjazde pred letiskom. To len sem tam nadhodilo.

Na vacsich semaforoch auta zastavia na cervenu, ale inde si s pravidlami hlavu nelamu. Najme soferi tuktukov, ktori to turuju cesta-necesta aj v protismere. Chodcom odporucam davat si pozor pri prechadzani cez cestu, lebo ani zeleny panacik ani priechod pre chodcov nefunguju na motocyklistov a tuktukarov. Ale hlavne, pozrite najprv vpravo, jazdi sa tu po opacnej/anglickej strane cesty.

Ak si vsak podla tohto opisu predstavite spinave priemyselne mesto zaplnene chudobou, tak ta predstava uplne nezodpoveda realite. V Bangkoku je kupodivu vela zelene, velka cast mesta je zaroven krizovana aj kanalmi a panorama mesta je plna modernych mrakodrapov, inych vyskovych budov a aj modernych domov. Jazdia tu takmer vsetky znacky aut od porsche a medveda po teslu, aj ked najrozsirenejsia je Toyota. Pardon, najrosirenejsie su motorky, tuktuky a inak upravene dvoj a trojkolesove tatose pre lahku a rychlu prepravu po meste a to najma od stanice metra alebo MHD. Metro jazdi na urovni tretieho podlazia a nazyva sa Skytrain.

Nakupy zakladnych veci a vody urobite pohodlne napr v seven eleven, na kavu vyuzite siet cafe amazon, ale najdete aj starbucks. Drogeriu a lieky zaistuje siet Boots.

Platit kartou mozete v obchodoch, ale zapamatajte si podmienky vasej banky. Ja pouzivam cestovatelske karty, kde si vopred vytvorim poducet v domacej mene.

Mimo obchodov odporucam vyjednavat cenu. Pre nasinca trochu tazsie si zvyknut, preto odporucam realne zhodnotit, ci danu vec chcete a prepocitat si na eur a bahty, co za to chcete zaplatit. Ak ano, mozete sa spytat na cenu. Ak sa spytate na cenu a danu vec nechcete, obchodnika sa uz nezbavite.

Pri handlovani som sa postupne naucila nechat obchodnika stanovit cenu a potom zjednavat od 25-30% tejto ceny. Stretneme sa niekde uprostred. Obchodnik sa bude sice tvarit, ako ste ho zodrali z koze, ale nebojte sa, stale na vas dobre zarobil. Ak sa handrkovat uz nechcete, trvajte na svojej cene, pravdepodobne vam to preda aj za tu cenu.

Co este dodat – jedlo vyborne, treba si pytat no spicy (a no onion 😀), pokrytie 5G internetom fantasticke a pomelo a kinder bueno tu chuti lepsie ako doma (to druhe iba pokym sa neroztopi 🤣).

Zaverom – rozhodne stoji za navstevu.

Mena: baht, 100 bahtov – cca 3,5 eura (2023), na letisku zamenit len nutnu sumu a v centre potom obzriet kurz vo viacerych zmenarnach, ten sa cez den meni.

Letisko: Suvarmabhumi, let cca 12-16h s prestupmi v Dubaji alebo Katare.

Strava: rozna a skvela, najma pikantna, vela ovocia a sladkeho. Pozor vsak na vodu a vsetko, co sa musi pred pozitim umyvat.

Doprava: metro, taxiky a tuktuky, vodna/lodna doprava

Would you like to leave your feedback?