Photos/Fotky

London: The Gherkin and The Shard

The Gherkin, London, UK
The Gherkin with an art display, office building in the City of London near Liverpool Street tube and train station, London, UK

 

The Shard, London, UK
The Shard, office building at London Bridge tube and train station, London, UK

When looking at London panorama, I always look for the Gherkin (wiki) and the Shard (wiki). The two buildings are the tallest office buildings in London and so they are relatively easy to recognize from far away, which facilitates the orientation. Though, from the foot of the building the view and orientation is different. The Gherkin (1) still looks like The Gherkin, even with an art display of bicycles, but the Shard (2) is difficult to recognize at the London Bridge train station. I really had to check on google maps to make sure I am looking at the right building.

Keď sa pozerám na panorámu Londýna, vždy sa snažím nájsť “Uhorku – The Gherkin” a “Črepinu – The Shard”, dve najvyššie kancelárske budovy v meste. Uľahčujú mi orientáciu a z diaľky sa dajú veľmi ľahko spoznať nielen vďaka výške ale aj vďaka ich charakteristickému tvaru. Z blízka to už také jednoduché nie je. Zatiaľ čo “Uhorka” vyzerá rovnako aj zospodu, aj napriek umeleckej vystave byciklových kostier. Avšak i keď som stála priamo pod “Črepinou”, musela som sa na google mapách stále uisťovať, že som na správnom mieste.

Location/ Miesto: London, UK

Date / Datum: May 2016

Instagram


 

Would you like to leave your feedback?