Slony na Srí Lanke
Srí Lanské slony sú ázijského typu bez klov, s kratšími ušami, tmavšou kožou, plochším chrbtom a jednoprstým chobotom (to len tak pre porovnanie s Africkými slonmi, keby ste nevedeli). Žijú vačšinou v skupine po 15 na vyhradených chránených územiach a každý deň spasú asi 150 kg zelene. Môžem na vlastné oči skonštatovať, že po sebe zanechávajú podobnú spúšť ako ich africkí kolegovia.
Elephants in Sri Lanka are different than those in Africa. Asian elephants have no tusks, shorter ears, rounded backs and smoother darker skin. The ends of their trunks are shaped…continue reading in English here.
Sinhálski králi slony chránili, ale Briti počas kolonializácie poriadali poľovačky a vyhubili tisícky už v 19-tom storočí. Domáci buddhisti a hinduisti spájajú slony s odvahou a silou a veria, ze pokiaľ sa slony nachádzajú v blízkosti chrámov, prinesú prosperitu a šťastie.
V minulosti ich miestni využívali na dopravu, pomoc pri stavbe či ako katov pri popravách. Dnes sa ešte niekde využívajú pri preprave dreva a, samozrejme, v turizme.
Slony majú čoraz menej priestoru a častejšie zavítajú aj blízko k ľudským obydliam. Keďže sú veľké a majú značný apetít, pri hľadaní jedla často zničia veľa úrody, domov a občas aj niekoho zabijú, či sú zabité. Aby sa tomuto zabránilo, domáci umiestňujú slony do národných parkov ako je Uda Walawe, kde sa často na veľkých plochách môžu voľne pohybovať celé stáda. Odtiaľ sú aj moje fotografie.