Turecko: Víkend Istanbule – na pomedzí Európy a Ázie
Istanbul je ideálna destinácia na predĺžený víkend. Je to najväčšie mesto Turecka. Rozprestiera sa na oboch brehoch Bosporu, ako v Európe aj v Ázii, vďaka čomu všetko v Istanbule predstavuje mix medzi európskym a arabským – či už ide o kultúru, architektúru, náboženstvo i kulinársku oblasť. Napríklad, vedľa seba sa tu nachádzajú rímskokatolícke kostoly, pravoslávne baziliky i mešity. Dokonca jedna z najväčších – Hagia Sophia – plnila funkciu všetkých troch, samozrejme každú v inom období. Teraz je z nej múzeum.
Istanbul má bohatú históriu. Pôvodné mestečko Byzantion dal rímsky cisár Konštantín Veľký prestavať medzi rokmi 324 a 330 na Konštantínopol a stalo sa hlavným mesto Východorímskej (Byzantskej) ríše. Slovania mesto nazývali Carihrad. V roku 1453 mesto dobyli Osmanskí Turci a stalo sa hlavným mestom Osmanskej ríše a sídlom sultána. Tým bolo až do vzniku Tureckej republiky v roku 1923. Od 1930 sa mesto volá Istanbul.
Prechádzku vo štvrti Sultanahmet, kde stojí aj Hagia Sophia, rozhodne odporúčam. Nájdete tu aj ďalšie pamiatky, ktoré určite stoja za návštevu. Medzi moje naj patrila podzemná Cisterna, pôvodne zásobáreň vody pre Istanbul so stĺpmi a hlavou bájnej Medúzy. Tá je otočená o 90° a 180°, aby sa potlačil jej “skameňujúci” pohľad. Toto miesto, ktoré je na severozápadnej strane námestia lemovaného zo severu Hagiou Sophiou, vyzerá z vonku veľmi nenápadne. Prezradil ho iba dlhý rad turistov čakajúcich na zakúpenie lístka.
Oproti Hagii Sophii, ktorú, dúfam, nevynecháte, na južnom konci toho istého námestia stojí Modrá mešita. Oficiálne sa volá Mešita Sultána Ahmeta, menej komplikované meno jej dali podľa farby dlaždíc a obkladačiek, ktorými je zdobená. Z vnútra vyzerá nádherne, ale pri vstupe rešpektujte časy modlitieb a vhodne sa oblečte (dlhé nohavice a rukávy, plus dámy šatka na zakrytie vlasov).
Keď pôjdete z tohto istého námestia kúštik do kopca smerom na západ, po asi 20 minútovej prechádzke dorazíte k Veľkému bazáru. Tam môžete pokúpiť rôzne oblečenie, šatky, mištičky a iné zaujímavosti. Nezabudnite zjednávať cenu, obchodníci v bazári to očakávajú a tovar často nadhodnotia.
Za Hagiou Sophiou dolu briežkom na sever je starý sultánov palác Topkapi. Týči sa na konci Zlatého rohu nad Bosporom a záhrady a dvory poskytujú nádherný výhľad na mesto. Tu sa nachádza aj slávny Hárem, kde žila Sultánova rodina.
Zo štvrti Sultanahmet sa potom vyberte po moste Galata cez Zlatý roh, na druhú, ešte stále európsku, stranu mesta. Tam sa na briežku týči stará veža Galata, ktorá na vrchnom poschodí ponúka nielen kaviareň, ale najmä fantastický výhľad na mesto, a v správnom čase aj na zapadajúce slnko. Vo veži nedávno pristavili dva výťahy, tak som sa celkom potešila, že som sa do Istanbulu nevybrala o pár rokov skôr.
Za kopčekom s vežou sa vinie dlhá, poväčšine nákupná, ale tiež nemenej zaujímava ulica Istiklal Caddesi (Ulica nezávislosti). Tu sa často konajú protestné pochody, ktoré ústia na jej vrchnom konci na námestí Taksim. Po tejto ulici premávajú aj dve historické električku vyrobené v rokoch 1913 a 1928.
Staré úzke uličky centra Istanbulu, najmä v štvrti Sultanahmet a okolo Galaty, sú lemované čajovňami alebo obchodíkmi s typickými tureckými sladkosťami ako baklava alebo lukoum. Cez deň sú často plné hostí pokojne si vychutnávajúcich skvelý turecký čaj a nejakú tú sladkosť, sledujúcich ľudí náhliacich sa niekam, ku ktorým po chvíľkovej sieste budú patriť znova aj oni – či už sú to turisti za ďalšou pamätihodnosťou, domáci na električku alebo na metro.
A propo električky, odporúčam nechodiť po okraji chodníka, ktorý je vedľa koľají, inak to môže byť na tesno. Aj keď šoféri električiek odetí v košeli, kravate a saku alebo veste boli naozaj opatrní a často zvonili, aby na seba upozornili.
Nakoniec odporúčam nevynechať plavbu loďou po Bospore. Európska a Ázijská časť mesta sú spojené dvomi mostami a po pobreží je vidno veľa krásnych palácov, mešít, domčekov a parkov. Plavbu ponúka veľa spoločností, často za veľa peňazí. No relatívne lacno ponúka krátku 3-hodinovú plavbu veľkým trajektom po Bospore Şehir Hatları, čo je oficiálna Istanbulská dopravná spoločnosť.